Agroturystyczne żywienie nie eko

Agroturystyka jest często sprzedawana jako ekologiczna - szczególnie mieszczuchom. Co na wsi to dobre - tak, ale z zastrzeżeniami. Nie wszystkie gospodarstwa agroturystyczne mają własne wyroby mięsne, serowe, większość nie ma nawet mleka, zapomnijmy o warzywach z własnego ogródka. A co z systemowym myśleniem o środowisku naturalnym w okolicy? Przecież od tego zależy biznes w przyszłości ...

Powrót do części pierwszej - wniosków z testu gospodarstw agroturystycznych.

Podsumowanie:
Wzrost popularności gospodarstw agroturystycznych w Polsce (szczególnie w takich regionach, które mają ku temu idealne ekologiczne predyspozycje, jak m.in. Suwalszczyzna) będzie wpływać na wzrost poziomu zaangażowania się gospodarzy w troskę o jakość obsługi i szczególnie oferowanego pożywienia. największym zainteresowaniem będą się cieszyć własne wyroby mięsne, serowe (dzisiaj tylko w kilku miejscach), jajka z własnych kurników oraz uprawiane na szeroką skalę owoce i warzywa.

Serki własnej roboty Serki własnej roboty
Agroturystyczne wybroby własne wędliniarskie Agroturystyczne wybroby własne wędliniarskie

Czego obecnie bardzo brakuje gospodarstwom agroturystycznym w Polsce to systemowego myślenia o własnej działalności pod względem ekologii:
- bardzo często spotykane są kontrasty, polegające na tym, że uprawia się w przydomowym ogródku warzywa np. pomidory, zaraz koło zlewni kanalizacyjnej, w której - "dla wygody gości" stosuje się bardzo chemiczne środki oczyszczające (nie wspominając już o dominacji domestosa w jakimkolwiek czyszczeniu pokoi). Jest to oczywiście sprzeczne nie tylko z zasada nieszkodzenia wodzie wypuszczanej do środowiska, ale także sprzyja skazaniu własnej gleby, z której mają powstawać dobre ekologiczne warzywa dla odwiedzających agroturystykę.

Podstawa agroturystyki to własne kury Podstawa agroturystyki to własne kury
Warunki życia tych wolnowybiegowych Warunki życia tych wolnowybiegowych

Własne pomidorki malinówki? Własne pomidorki malinówki?
Letnie zywienie na upalne dni Letnie żywienie na upalne dni

Opracowanie: Katarzyna Dulko
Odwiedzasz gospodarstwa agroturystyczne? Skomentuj ten artykuł!