Dlaczego balkon?
Nie posiadając ogrodu możemy tę część domu wykorzystać do uprawy warzyw, które nie wymagają dużych zabiegów pielęgnacji, wilgotności podłoża. Ponadto, w czasach, gdy większość z nas mieszka w miastach, to balkony stanowią naturalne miejsce dla naszej ekologicznej ekspresji.
Są jednak pewne warunki, które należy spełnić:
- balkon musi być nasłoneczniony, choćby przez kilka godzin w ciągu dnia;
- rośliny nawozimy i podlewamy regularnie;
- wielkość donicy będzie dostosowana do rośliny - systemu korzeniowego jaki wytwarza dana odmiana.
Jakie rośliny można uprawiać w donicy na balkonie?
Teoretycznie może to być każda roślina. Praktyczne podchodząc do tematu, nie każdy gatunek będzie tolerował wysoką temperaturę powietrza z równoczesną obniżoną wilgotnością podłoża i powietrza. W takich warunkach roślina jest bardziej podatna na choroby i szkodniki.
Rośliny korzeniowe w okresie magazynowania wody i substancji pokarmowych (tworzenia się zgrubienia, które jest dla nas właściwą częścią spożywczą), wymagają wyższych nakładów wody oraz miejsca do rozwoju. Aby każda z części dobrze się rozwinęła, optymalna byłaby donica szeroka, ale i z odpowiednią głębokością.
Najlepsze do uprawy w donicach są pomidory tzw. koktajlowe w szerokiej donicy wraz z ziołami. Także papryka i arbuz będą się bardzo dobrze czuły i przede wszystkim wcześnie dojrzewały. Podwyższona temperatura sprawi, iż owoce wcześniej dojrzeją, a roślina nie będzie atakowana przez grzyby tolerujące wilgotność.
Problemem może jedynie stać się przędziorek - pajęczak atakujący tkankę liściową roślin. Wysysa on soki rośliny, przez co słabnie i żółknie. Pojawia się na suchych stanowiskach o niskiej wilgotności powietrza.
Autor: Beata Dulko