Warzywniak na balkonie

Nie wszyscy możemy uprawiać warzywa w tradycyjny sposób w ogrodzie. Mieszkając w blokach mamy jednak do dyspozycji balkon, na których chcemy się cieszyć z uprawy własnego pomidora czy ogórka. Dla tych właśnie osób redakcja Mój-Ogrodnik.pl chce pokazać, że można to zrobić i cieszyć się własnym plonem. Ekologicznie, oszczędnie i przyjemnie.
Młode roślinki w skrzynce Młode roślinki w skrzynce

Podstawą warzywniaka jest rozsada lub wysiew nasion.

Uprawa warzyw w donicach nie jest trudna, choć wymaga większej uwagi i czasu niż zwykła pielęgnacja roślin domowych. A to ze względu na niższą wilgotność powietrza na balkonie i niewielkie powierzchnię podłoża (w porównaniu do uprawy warzyw w gruncie). Rozpocząć nasze dzieło możemy od produkcji rozsady bądź zakupu sadzonek i nasion warzyw oraz przygotowanie odpowiedniej donicy i podłoża.

Jak przygotować się do uprawy warzyw na balkonie

To co na pewno może się nam udać to uprawa:
- pomidorów,
- papryki,
- dyni,
- patisonów,
-sałaty
-rukoli,
- Ogórek wymagałby od nas częstego cięcia, gdyż jego przyrost w ciągu miesiąca jest znaczny.

Warzywa korzeniowe także możemy wysiać w donicach - o odpowiedniej szerokości i głębokości. Ich liczba będzie jednak mniejsza niż przypuszczamy gdyż zależy głównie od powierzchni uprawy. Wystarczy wybrać odpowiednio szeroką skrzynię lub donicę o minimum 30 cm głębokości, uzupełnić ją dobrej jakości podłożem, najlepiej zmieszanym z kompostem, dobrze uklepać i wysiać nasiona. Utrzymując stale wilgotne podłoże (wierz okryj włókniną lub okoruj przekompostowanymi zrębkami), pierwsze wschody pojawią się po 2 - tygodniach.

Kalendarz wysiewu wszystkich warzyw, które chcemy uprawiać na balkonie jest podobny do uprawy ich w gruncie. Z tym iż dzięki wyższej temperaturze na balkonie (średnio o 2 -3 st.C), wysiew czy sadzenie rozsady możemy przyspieszyć o 2 do 3 tygodni.

Pomidor uprawiany w donicy Pomidor uprawiany w donicy

Pielęgnacja warzyw w pojemnikach

Sama pielęgnacja nie różni się prawie wcale od uprawy w gruncie, przy czym rośliny narażone są niestety na niedobór składników pokarmowych oraz wilgoci w podłożu. Dlatego tak ważne jest, aby codziennie podlewać rośliny w upalne dni rano lub wieczorem oraz nawozić je mniejszą dawką lecz raz w tygodniu. W chłodniejsze dni, w szczególności jeśli balkon położony jest na wschód lub zachód, słońce jest tylko przez kilka godzin, nasze warzywa możemy podlewać rzadziej, ale obficie. Pozwoli to roślinie głęboko się zakorzenić, proporcjonalnie zużywając wodę.
Samą powierzchnię podłoża najlepiej okorować przekompostowanymi zrębkami, drobną korą, a po wysiewie okryć białą włókniną. W ten sposób zabezpieczymy dodatkowo górną warstwę podłoża przed nadmiernym wyschnięciem.

Odpowiednie podłoże to połowa sukcesu. Może ono warunkować szybkość z jaką pojawią się pierwsze plony. Złe podłoże nie będzie utrzymywać wilgoci oraz dostarczać substancji pokarmowych, dlatego kupujmy gotową mieszankę podłoża do produkcji rozsady bądź ziemię uniwersalną dobrej firmy (z reguły są droższe). Możemy ją wzbogacić odkwaszonym torfem i granulowanym obornikiem, aby korzenie lepiej się rozwijały.

Uprawa sałaty na balkonie Uprawa sałaty na balkonie

Głębokość i szerokość donicy powinna być znaczna dla dużych rozmiarowo warzyw, jak patison, dynia, ogórek (najlepiej szersze niż głębsze ze względu na płytki system korzeniowy). Jest także możliwość połączenia roślin w kompozycje kwiatowe czy tylko ziołowe, aby warzywniak w donicy nie stał się monotonny. W sprzedaży znajdują się już specjalne odmiany warzyw przystosowane do uprawy pojemnikowej, jak choćby pomidory koktajlowe, złoto pstre pietruszki czy szczypiorek.
Z podstawowych gatunków do uprawy na parapecie można wykorzystać cebulę dymkę, szczypiorek, rzeżuchę oraz pietruszkę korzeniową.



Powodzenia w uprawie!
Autor: Beata Dulko-Kaszowska