Jesienne prace są różne w zależności od posiadanego ogrodu. W ogrodzie warzywnym będzie ich oczywiście najwięcej, ale także w ogrodzie ozdobnym i sadzie nie jest mało pracy. Uwarunkowane jest to gatunkami jakie u nas rosną oraz ich liczbą.
OGRÓD OZDOBNY
W ogrodzie ozdobnym najważniejsze jest nawożenie wyższych roślin iglastych oraz liściastych - specjalnie dla nich przygotowanym nawozem jesiennym. Zawiera on większą ilość potasu i fosforu (a także magnez), sprzyjających drewnieniu pędów, a tym samym przezimowaniu roślin. Od pewnego czasu na rynku dostępne są także preparaty pod nazwą: naturalne jesienne, które z powodzeniem możemy używać jako uniwersalny jesienny środek pod każdy gatunek rośliny. Ponadto warto w grządkach roślin ozdobnych pozbierać liście oraz je przekompostować, a w ich miejsce rozsypać korę (sosnową pod gatunki kwaśnolubne, z kory i drewna drzew liściastych przekompostowaną - pod pozostałe rośliny). Właściciele róż wykonują kopczyki z ziemi lub kory wokół roślin, a okazy szczepione okrywają agrowłókniną zimową.
SAD
Sad to ogród, w którym jesienią dbamy głównie o młode gatunki, niedawno posadzone. Sprawdzamy stabilność palików oraz chronimy główny pień i szyjkę korzeniową przed zwierzyną stosując plastikową siatkę.
Opadłe, drobne liście warto wykorzystać do okrywania rabat, gdyż łatwo się rozłożą, te większe umieśćmy w kompostowniku (liście orzecha włoskiego kompostujemy osobno, gdyż substancje toksyczne w nich zawarte rozkładają się bardzo wolno). Pamiętajmy o obfitym podlaniu roślin zimozielonych przed zimą - łatwiej przetrwają ten okres czasowej suszy.
WARZYWNIAK
Ogród warzywny to kilka grządek roślin na ogół sezonowych, które jesienią kończą swój okres wegetacji. Zbieramy wszelkie resztki, jakie po nich pozostały, do kompostownika. Mogą być bowiem niepotrzebnym źródłem infekcji w następnym roku i pokarmem dla większych szkodników. Warto wykorzystać już przerobiony kompost, do użyźniania gleby w warzywniaku. Innym sposobem na dobre plony w następnym roku jest wysianie zielonego nawozu - nasion roślin (facelia błękitna, gorczyca, proso, łubin), które wschodząc wzbogacą glebę w azot i inne pierwiastki i poprawią jej strukturę.
Tekst i zdjęcia: Beata Dulko