Obornik -bogactwo pierwiastków odżywczych
Obornik to mieszanina odchodów zwierzęcych stałych i płynnych oraz obowiązkowo ściółka - słoma zbożowa (najlepsza ze względu na znaczną pojemność wodną).
Nawóz produkowany ze składników paszy spożywczej wydala 45% substancji organicznej, 80% fosforu i 95% potasu. Obornik bydlęcy zawiera wszystkie podstawowe pierwiastki, związki mineralne oraz wodę.
Jak wykorzystać obornik w uprawie warzyw
Przede wszystkim ogrodnicy i rolnicy nawożą glebę jesienią, wprowadzając obornik w postaci stałej. Należy wymieszać go z ziemią na głębokości szpadla. Nie wszystkie rośliny jednak tolerują tak silne nawożenie, dlatego zabieg ten wykonuje się tylko raz w roku jesienią i wystarczająco na dwa lata. W uprawie biodynamicznej w tym samym miejscu są uprawiane rośliny o mniejszych potrzebach nawozowych.
Możliwe jest także nawożenie wysokiej rozsady roślin w czasie jej sadzenia. Muszą one jednak lubić obornik, są nimi min.: ogórek, pietruszka, por, ziemniak, seler, cebula, fasola szparagowa.
Bardzo dobrym sposobem jest także nawożenie przez podlewanie. Część obornika zalewamy wodą i co pewien czas mieszając zostawiamy go na 2-3 tygodnie. Odsączając część wody rozcieńczamy kilkakrotnie i podlewamy rośliny.
W jaki sposób nawożenie organiczne obornikiem wpływa na glebę
Przede wszystkim obornik poprawia warunki biologiczne gleby, zwiększa jej żyzność, ponieważ uwalnia potrzebne składniki mineralne, a roślinie dostarcza potrzebny do fotosyntezy dwutlenek węgla. Jego trwałość jest warunkowana odpowiednim przechowywaniem - najlepiej w niższej temperaturze, gdyż wolniej się rozkłada.
Autor: Beata Dulko