Śnieg zalegający na konarach drzew może prowadzić do ich łamania i deformowania, zaś gruba zmrożona pokrywa puchu może być groźna dla trawników i roślin cebulowych (tworzy się tzw. pleśń). Warto pamiętać, by podczas odśnieżania nie zrzucać dużych ilości śniegu na trawnik, czy rabaty. W końcowej fazie zimy nadmiar wody może prowadzić do pogorszenia kondycji naszych roślin.
Zatem przejdźmy do sedna sprawy, czyli śniegu zalegającego przed naszymi domami, garażami, działkami itp. Co możemy w tej sytuacji zrobić? Po prostu, przystępujemy do odśnieżania…
Przy niewielkich powierzchniach możemy posłużyć się narzędziami ręcznymi, czyli łopatami, spychaczami do śniegu i skuwaczami do lodu. Jednak przy powierzchniach większych, bądź w zależności od kondycji lub wieku osoby z pewnością posłużymy się odśnieżarkami z napędem spalinowym lub elektrycznym.
Wybierając odpowiedni model maszyny musimy wziąć pod uwagę obszar, jaki będziemy odśnieżać.
Do niewielkich powierzchni nadają się odśnieżarki elektryczne. Charakteryzują się łatwą obsługą, wagą, cichą pracą i zwrotnością. Są ekologicznymi urządzeniami. Radzą sobie bardzo dobrze na terenach pochyłych (ponad 20%). Urządzenia te pracują na bazie wykonanego z grubej gumy wirnika zgarniająco – odrzucającego (w większości przypadków guma ta jest wymienna), który obracając się z impetem zgarnia śnieg i podaje go z odpowiednią siłą do kanału wyrzutowego i następnie wyrzuca na zewnątrz. Odpowiednio wyprofilowany kształt wirnika i komory wyrzutowej zabezpiecza kanał przed zablokowaniem. Systemy te pozwalają na całkowite odsłonięcie chodnika, czy podjazdu. Warto zaznaczyć tu, iż maszyny te najlepiej sprawdzają się na terenach utwardzonych. Wyposażone są zazwyczaj w deflektor, dzięki któremu mamy możliwość regulacji i wysokości wyrzutu, kierunek wyrzutu regulowany jest za pomocą dźwigni na uchwycie, a dzięki listwie zgarniającej wirnik ma stały kontakt z podłożem, dzięki czemu odśnieżarka nie wymaga pchania (podąża zgodnie z pracą wirnika) i niewielkie tylne koła. Ponadto, dzięki małym wymiarom i możliwości składania rączek są łatwe w przechowywaniu.
Minusem elektrycznych odśnieżarek jest ich mała wydajność i szerokość robocza oraz parametry. Mogą nie poradzić sobie z grubszą warstwą śniegu, a także z mokrym puchem. Wymagają przedłużacza, który w pewnych momentach utrudnia nam pracę. A o to ogólne parametry tych urządzeń:
moc: ~1.2 kW do ~ 2 kW;
wyrzut śniegu: ~ 1 m do ~ 6 m;
szerokość robocza: ~0.30 m do ~ 0.45 m;
waga: ~ 12 kg do ~ 25 kg.
Na rynku dostępne są również ręczne elektryczne odśnieżarki, które zalegający śnieg wyrzucają wprost przed siebie na odległość maksymalną do ok. 9 m i są tańsze niż wyżej wymienione odśnieżarki elektryczne.
->>>> dalsza część artykułu.