Prace wiosenne w ogrodzie ozdobnym
Gdy przez kilka dni temperatury w ciągu dnia prezentują ok. 5-6 st.C, a w nocy ich spodek odnotujemy w okolicy 0 st.C, a zapowiadane prognozy nie wskażą już 10-stopniowych mrozów, możemy usuwać zimowe okrycia z roślin.
Usuwamy także obumarłe liście irysów, rozchodników i traw z zeszłego sezonu. Z powodzeniem możemy je kompostować, gdyż szybko się rozłożą.
Wśród krzewów ozdobnych usuwamy obumarłe pędy oraz porażone chorobami. Możemy je także odmładzać, jednak tylko te gatunki, które kwitną latem i jesienią. Krzewy wcześnie kwitnące przycinamy po przekwitnięciu.
Gdy planujemy wykonać nowe nasadzenia w nowym miejscu warto zawczasu przygotować rabaty przekopując glebę. Sprawimy, iż warstwy ziemi będą napowietrzone. Nawieźmy ją także warstwą kompostu.
W warzywniaku
Przystępując do porządkowania zagonów pod warzywa, rozpocznijmy od naszego kompostownika, gdyż materia organiczna z niego bardzo nam się przyda.
Wszystkie wierzchnie, nie rozłożone resztki kompostu musimy ściągnąć na bok, aby dostać się do głębszych warstw o prawidłowej ciemnej i ziemistej strukturze. Przenieśmy ją na zagony i wkopmy na głębokość szpadla w glebie. Kompost - gdy będzie zawierał większe elementy, możemy je rozdrobnić lub znów kompostować, jednak w glebie i tak się rozłożą.
Pozostałe warstwy kompostu ułóżmy z powrotem w pryzmie kompostowej przekładając z suchymi liśćmi i gałązkami jakie pozostały w ogrodzie po sprzątaniu wiosennym.
W marcu możemy wysiewać pierwsze nasiona marchwi, pietruszki i rzodkiewki. Przekopane i nawiezione zagony oczyszczamy z wszelkich chwastów.
Aby nasiona nie zostały wydziobane przez ptactwo, okryjmy zagony agrowłókniną, będzie ona także chronić młode siewki przez silniejszymi mrozami i wiatrem.
W sadzie po wczesnowiosennym cięciu najbardziej mrozoodpornych jabłoni, w cieplejsze i coraz dłuższe dni możemy przystąpić do formowania koron grusz, a później brzoskwiń i nektaryn. Wymagają one silnego cięcia odmładzającego co roku, gdyż kwitną i owocują na pędach jednorocznych. Dlatego usuwamy wszelkie starsze od trzyletnich pędów.
Warto jeszcze opryskiwać drzewka owocowe preparatami grzybobójczymi, pamiętając o ewentualnych żywicielach pośrednich jak: jałowce (rdza jałowcowo-gruszowa) czy sosna (rdza wejmutkowo-porzeczkowa). Źródłem infekcji mogą stać się także mumie zaschniętych owoców zwisające na drzewach - je także koniecznie usuwamy.
Autor: Beata Dulko-Kaszowska, ogrodnik i architekt krajobrazu