Przygotowanie cebul do zimowania

Wiele roślin cebulowych takich jak mieczyki, lilie czy calla, muszą zimować w zimnych pomieszczeniach o temperaturze od 2 do 5 stopni Celsjusza. Warto je wcześniej przygotować, aby wiosną szybciej i obficie zakwitły. Jak zimować, jak szykować, czego używać i w jakiej temperaturze zależnie od gatunku? O tym odpowiadamy na początku zimy.
Cebule mieczyka Cebule mieczyka


Rośliny sezonowe mogą posiadać formę bulwy lub cebuli, w której kumulują substancje pokarmowe potrzebne do przetrwania w czasie zimy. Bulwy jak i część cebul, głównie tych mięsistych, wymaga jednak odmiennych warunków (np. zwiększonej wilgotności) jakie daje im podłoże.

Begonia bulwiasta, dalie, a szczególnie lilie i pacioreczniki wymagają przechowania części cebuli czy bulwy w podłożu lekko wilgotnym, bądź okrytym piaskiem lub torfem. W ten sposób: im bardziej mięsista roślina, tym lepiej utrzymuje wilgotność poszczególnych łusek i korzeni, które jeszcze pozostały.

Przechowywanie musi być jednak poprzedzone oczyszczeniem cebul i bulw. Rośliny, które wykopaliśmy bezpośrednio z gruntu, są oczyszczane z resztek liści i podłoża od razu, natomiast te rosnące w donicy warto trochę przetrzymać, aby podłoże przeschło.

Przy oczyszczaniu warto oddzielić małe, potomne cebule i bulwy od części potomnych, co ułatwi nam prace wiosną. Jednym z ważnych zabiegów jest także zaprawianie preparatem grzybobójczym, który ułatwia przechowywanie i kiełkowanie wiosną.

Mieczyk, tygrysówka, a także zawilec czy szczawik, wytwarzają cebule o suchych łuskach, które z łatwością zasychają chroniąc się przed niedoborem wilgoci. Wilgoć w czasie przechowywania ich zimą może także sprawić, iż duża część zbiorów może zgnić lub być zaatakowana przez choroby grzybowe. Przy tych roślinach tak ważne jest, aby dobrze przesuszyć cebule, oddzielić mniejsze potomne oraz dobrze oczyścić je z podłoża. Sugerowane jest także zaprawianie cebul preparatem grzybobójczym na sucho oraz umieszczenie w odpowiednich pojemnikach z dobrą wymianą powietrza.

Cebula lilli Cebula lilli
Cebulki potomne Cebulki potomne

Temperatura przechowalni, a więc najczęściej piwnicy lub komórki, powinna wynosić od 2 do 5 st.C w zależności od gatunku. W miarę możliwości zwróćmy także uwagę na zapewnienie ciągłej wymiany powietrza w pomieszczeniu, aby nie zwiększać wilgotności powietrza. Dla zapewnienia sterylności kupujmy nowy torf i piasek, w którym będziemy przechowywać cebule i bulwy, bądź ten który posiadamy i chcemy użyć -wyżażmy w piekarniku. Wysoka temperatura zabije większość bakterii i grzybów.

Autor: Redakcja Mój-Ogrodnik.pl