Truskawka jest doskonałym owocem do spożycia bezpośredniego, bez przyrządzania kuchennego, gdyż zawiera dużo cukrów. Ich ilość w truskawce zależy jednak od odpowiednio dobranego podczas uprawy stanowiska, pielęgnacji i ... niestety pogody.
Stanowisko idealne dla truskawki:
Gleba: żyzne, próchniczne, gliniasto-piaszczyste, pH 5,0-6,0
Nasłonecznienie: pełne słońce
Wilgotność: duża, zalecane ściółkowanie utrzymujące wilgotność
Nowe nasadzenia truskawki:
Truskawka jest rośliną o średnich wymaganiach nawozowych pod warunkiem, iż gleba jest dobrze przygotowana.
Młode sadzonki sadzimy w sierpniu (około 20-stego), dadzą już w pierwszym roku wysoki plon. Do końca września korzenie silnie rosną i kumulują substancje pokarmowe. Rozstawa roślin najlepsza to 25-30cm w rzędzie i 40cm między rzędami.
Pielęgnacja upraw truskawki:
Nawożąc owocujące zagony truskawki najlepiej jest wykonać ściółkę z kompostu przykrywając ściętą trawą lub suchą słomą. Warstwa zabezpieczająca glebę musi być uzupełniana co 2-3 tygodnie od początku kwitnienia aż do ścięcia rozet (warstwa 7-10 cm)
Truskawka uprawiana jest przez okres tylko trzech lat, gdyż starsze sadzonki już są za słabe do plonowania. Każda roślina produkuje liczne rozłogi nadziemne, na których końcach tworzą się nowe sadzonki. Ogładzają one rośliny macierzystą ze składników pokarmowych, przez co ta słabo kwitnie. Dlatego bardzo ważne jest regularne usuwanie młodych rozłogów.
Rzadkim zabiegiem w przydomowych ogrodach amatorskich jest koszenie rozet truskawek dwu i trzyletnich najpóźniej 2 tygodnie (nie opóźniając tego terminu!) po zbiorze owoców. Pozostawia się jedynie młode liście, które zregenerują roślinę. Takie koszenie liści ma na celu usunięcia ewentualnych źródeł infekcji (starsze liście).
W okresie wczesnego wzrostu, aż do kwitnienia, zagony wymagają nawadniania, szczególnie na podwyższonych zagonach i glebach lekkich.
Odmiany truskawki do EkoSadu:
W ekologicznym sadownictwie bardzo ważne jest to, aby sadzić gatunki odporne lub tolerancyjne na choroby uszkadzające owoce lub powodujące zamieranie roślin (wertycyliozę). Proponujemy odmiany wczesne: Honeoye, Salut; odmiany średniowczesne: Camarosa, Elkat, Selva, Onebor, Kent.
Opracowanie: Redakcja Mój Ogrodnik