Rośliny pokojowe rozwijające swój system korzeniowy w ciasnej donicy, często cierpią z powodu braku odpowiedniej ilości składników pokarmowych. Jest to często widoczne przy ich intensywnym wzroście wiosną i latem. Przy braku poszczególnych makro i mikro pierwiastków uwydatnia się na liściach chloroza czy brązowe plamy.
Co robić?
Najprostszym sposobem uzupełnienia pierwiastków jest stosowanie dwa razy w wiesiącu, płynnego nawozu (rozcieńczonego zgodnie z instrukcją producenta). Interwencyjnie możemy stosować także oprysk dolistny, który bardzo szybko dostaje się do rośliny i eliminuje efekt niedoboru. Stosowanie tego sposobu nawożenia jest jednak możliwe tylko przez nawozy wyszczególnione przez producenta.
Nawozy ekologiczne coraz częściej spotykane w dużych sklepach i marketach - mają tą zaletę, iż dodatkowo poprawiają strukturę gleby, która reguluje możliwości pobierania składników pokarmowych przez roślinę z gleby.
Rośliny wieloletnie: byliny, krzewy i drzewa możemy dodatkowo nawozić obornikiem, kompostem, przekompostowaną korą czy torfem. Ważne jest jednak, aby dobrze zacząć. Przygotowanie podłoża pod rośliny jest połową sukcesu na wiele lat. Na terenie już uprawianym najłatwiejszym sposobem nawożenia jest korowanie - dla roślin kwasolubnych użyjmy kory sosnowej, dla pozostałych zrębki drzew liściastych (muszą być odpowiednio przekompostowane). Systematycznie oczywiście możemy obsypywać teren nawozem mineralnym.
Na tereny ubogie, niedawno uprawiane, regularnie co roku możemy wierzchnią warstwę gleby wymieszać z kompostem lub obornikiem - pod wpływem deszczu składniki przeniosą się w głębszą warstwę gleby.
Nawożenie drzew, nawet wysokich, polega na wykonaniu kilkunastu otworów o średnicy 10 cm, w promieniu średnicy korony. Otwór musi mieć głębokość około 30 cm aby korzenie darni nie mogły pochłaniać wsypywanych do otworu nawozów. W zależności od wymiarów drzewa, oblicza się dawkę nawozową i rozbija na kilkanaście wykonanych dziur - ilość nawozu nie może być duża, gdyż może spalić korzenie.
Pamiętajcie także o koniecznym ściółkowaniu powierzchni rabat, wokół roślin. Ściółka z kory, zrębków, skoszonej trawy, słomy czy skoszonych roślin, tworzy okrywę dla wierzchniej warstwy gleby. Dzięki temu nie wysycha i nie traci swoich właściwości zatrzymywania wilgoci.
Przy specyficznych warunkach, sposobem nawożenia jest także wapnowanie poprzez kredę magnezową, wapno ogrodowe, mączkę. Jego głównym działaniem jest podwyższenie pH gleby, dzięki czemu pierwiastki będące w glebie, podłożu stają się przyswajalne dla większości roślin.
Tekst i zdjęcia: Beata Dulko-Kaszowska