Zasady przy zakładaniu sadu owocowego

Zakładanie sadu jest - przynajmniej w teorii - bardzo proste: sadzimy dwu-trzy letnie drzewka w ziemi, a jesienią przyszłego roku zbieramy pierwszy plon. Jednak w rzeczywistości część z naszych roślin może się nie przyjąć, a pozostała część wypadnie podgryziona przez nornice. jak temu zaradzić? Jak nie popełniać podstawowych błędów ogrodniczych?
Dołek pod drzewo Dołek pod drzewo

Oto pierwsze kroki, jakie musimy wykonać budując sad:

1. Kupić dobrą roślinę - drzewka sprzedawane wiosną i jesienią są z tzw. gołym korzeniem, bez liści. Zwracamy głównie uwagę na stan korzeni i ewentualne uszkodzenia kory. Bardzo ważne jest, aby korzenie nie były zbrunatniałe, a ich części wodniste ponieważ może to oznaczać iż są zgniłe.

2. Zanim przystąpimy do sadzenia drzew, kilka tygodni wcześniej lepiej się do tego przygotować:

Drzewa lubią glebę żyzna i próchnicza, więc jeśli taką mamy, usuwamy z niej tylko perz. Zasilania wymaga stanowisko lekkie i piaszczyste i to na całej powierzchni. Dzięki temu po pewnym czasie drzewa nadal będą dobrze owocowały. Najlepiej wierzchnia warstwę ziemi wymieszać z kompostem oraz torfem i pozostawić, aby gleba osiadła, na kilka tygodni.

Dobrym ruchem będzie także sprawdzenie odczynu gleby.
- Odczyn obojętny (pH 6-7) dla: czereśnia, wiśnia, śliwa, brzoskwinia, morela, winorośle i orzech włoski.
- Odczyn słabo-kwaśny (pH 6,2—6,7) dla: jabłoń, grusza, porzeczka.
- Odczyn kwaśnych (pH 5,5—6,2) dla: agrest, maliny, truskawki.
- Odczyn bardzo kwaśny (poniżej pH 5) dla: jagoda, żurawina, poziomka.

Korzeń z siatką Korzeń z siatką

3. Na wiosnę często także możemy spotkać drzewka owocowe, których korzeń znajduje się w siatce z ziemią. Siatka ta jest biodegradowalna, ale rozłoży się po około 3 latach, więc zalecane jest wykonanie kilku nacięć, w kilku miejscach - korzeń łatwiej się przyjmie.

4. Bardzo częstym szkodnikiem na plantacji drzewek owocowych jest podgryzająca korzenie nornica lub korę sarna. Jedynym sposobem na oba zwierzęcia jest zastosowanie ocynkowanej siatki wokół korzenia i wierzchniej części bryły i szyjki korzeniowej oraz plastikowej wokół kory.

5. Obsypujemy ziemię wokół rośliny zalewając jednocześnie dużą ilością wody. Nie uklepujemy sami podłoża - woda spenetruje wolne przestrzenie oraz napowietrzni grunt.

Zasypujemy korzeń ziemią Zasypujemy korzeń ziemią

6. Jedynie co nam pozostaje to palikowanie - wbicie trzech prostych palików w odległości 40-50 cm od pnia rośliny i związanie z nimi tego pnia, tak aby w czasie silnych wiatrów naciąg w każdą stronę palika był równomierny i nie doprowadził do wyrwania drzewka.

W czasie pierwszych tygodni ważne jest podlewanie drzewek, w szczególności w czasie upałów. Nie nawozimy jednak rośliny, gdyż system korzeniowy jest słaby i musi się najpierw zregenerować. Rozpoczniemy dokarmianie w następnym roku.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska