Czas podzielić wiosenne byliny

Po letnich upałach nadchodzi czas gdy znów będziemy intensywnie pracować w ogrodzie nie myśląc nawet o zimie.
Tawułka Tawułka


We wrześniu jest w końcu troszkę chłodniej i więcej wilgoci w glebie. To doskonały czas do rozmnożenia bylin przez podział ich karpy korzeniowej.

Przede wszystkim wybieramy gatunki, które kwitły wiosną oraz o luźnych karpach korzeniowych, których odnowa poprawi ich zdrowotność.

Częstotliwość zabiegu 'przerzedzania' jakim jest podział rośliny zależy od niej samej -szybkości zamierania części łodyg i korzeni gdy gęstość rośliny czy ilość potomnych jest bardzo duża. Dotyczy to przede wszystkim niskich roślin okrywowych jak: jastruń (Leucanthemum sp.), firletka (Lychnis sp.), floksy (Plox sp.), gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica), rogownica (Cerashum sp.), pierwiosnki (Primula sp.).

Rok w którym wykonamy dzielenie swoich roślin zależy od stopnia rozrośnięcia rośliny, a więc także od gleby, jej żyzności oraz nasłonecznienia i klimatu.

Rzadziej niż co 5 lat możemy rozmnożyć wegetatywnie kosaćce (Irys sp.), piwonie (Paeonia sp.), kukliki (Geum sp.) sasankę zwyczajną (Pulsatilla vulgaris), przylaszczkę pospolitą (Hepatica nobilis) tawułki (Astilbe sp.).
Kalendarz bylin

Zawciąg nadmorski Zawciąg nadmorski

Podziału roślin dokonujemy w pochmurny dzień wybierając te najzdrowsze i największe. Każda z sadzonek musi posiadać kilka liści i korzeni, które należy skrócić o 1/3 wysokości używając noża czy szpadla (przy dużych i zbitych gatunkach) bądź ręcznie.

Zaraz po podziale młode karpy roślin sadzimy w dobrze przygotowanym podłożu na tej samej głębokości, jakiej wcześniej rosły. Podlewamy obficie powtarzając aż do zimy aby spokojnie mogły się zregenerować i ukorzenić. Przed samą zimą możemy także wykonać ściółkę ze suchych liści, stroiszu czy dobrej ziemi z kompostem.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska