We wrześniu jest w końcu troszkę chłodniej i więcej wilgoci w glebie. To doskonały czas do rozmnożenia bylin przez podział ich karpy korzeniowej.
Przede wszystkim wybieramy gatunki, które kwitły wiosną oraz o luźnych karpach korzeniowych, których odnowa poprawi ich zdrowotność.
Częstotliwość zabiegu 'przerzedzania' jakim jest podział rośliny zależy od niej samej -szybkości zamierania części łodyg i korzeni gdy gęstość rośliny czy ilość potomnych jest bardzo duża. Dotyczy to przede wszystkim niskich roślin okrywowych jak: jastruń (Leucanthemum sp.), firletka (Lychnis sp.), floksy (Plox sp.), gęsiówka kaukaska (Arabis caucasica), rogownica (Cerashum sp.), pierwiosnki (Primula sp.).
Rok w którym wykonamy dzielenie swoich roślin zależy od stopnia rozrośnięcia rośliny, a więc także od gleby, jej żyzności oraz nasłonecznienia i klimatu.
Rzadziej niż co 5 lat możemy rozmnożyć wegetatywnie kosaćce (Irys sp.), piwonie (Paeonia sp.), kukliki (Geum sp.) sasankę zwyczajną (Pulsatilla vulgaris), przylaszczkę pospolitą (Hepatica nobilis) tawułki (Astilbe sp.).
Kalendarz bylin
Podziału roślin dokonujemy w pochmurny dzień wybierając te najzdrowsze i największe. Każda z sadzonek musi posiadać kilka liści i korzeni, które należy skrócić o 1/3 wysokości używając noża czy szpadla (przy dużych i zbitych gatunkach) bądź ręcznie.
Zaraz po podziale młode karpy roślin sadzimy w dobrze przygotowanym podłożu na tej samej głębokości, jakiej wcześniej rosły. Podlewamy obficie powtarzając aż do zimy aby spokojnie mogły się zregenerować i ukorzenić. Przed samą zimą możemy także wykonać ściółkę ze suchych liści, stroiszu czy dobrej ziemi z kompostem.
Autor: Beata Dulko-Kaszowska