Ogród za szkłem

Od wielu lat do zimowego przechowywania roślin egzotycznych wykorzystuje się wymyślne konstrukcje szklane. Na ich popularność wpływa dostępność różnorodnych materiałów oraz możliwość zaoszczędzenia konwencjonalnej energii. Przemyślane urządzenie ogrodu zimowego stanowi zgrabne i funkcjonalne przedłużenie wnętrza domu. Tekst opracowała Katarzyna Pabiańczyk.


Pierwsze pytanie: gdzie?

Lokalizacja przeszklonego pomieszczenia powiązana jest z jego użytkowaniem. Najbardziej atrakcyjną propozycją jest stworzenie ogrodu od strony południowej. Biorąc pod uwagę aspekt możliwych oszczędności, położenie takie umożliwia pełne wykorzystanie energii słonecznej - należy jednak pamiętać o cieniowaniu roślin przy silnym nasłonecznieniu i częstym wietrzeniu. Jeżeli takie usytuowanie szklarni jest niemożliwe, poleca się ekspozycję na wschód lub zachód, która zapewnia wyrównane warunki klimatyczne w pomieszczeniu. Rozwiązanie od strony zachodniej daje ustabilizowaną temperaturę w chłodniejsze dni, a pomieszczenie od strony wschodniej idealnie spełni swoje funkcje jako gabinet lub pokój śniadaniowy. Warto zauważyć, że ogród zimowy nie musi być tworzony na poziomie parteru.

Rośliny w całorocznych ogrodach

Ogrody zimowe od zawsze kojarzą się z luksusem i zniewalającym pięknem. Królewskie oranżerie ewoluowały do formy przesyconej okazałymi drzewkami pokojowymi, pomieszczenia pełnego kwitnących i owocujących krzewów, palm, ozdobnych pnączy i niewielkich egzotycznych roślin doniczkowych. Współcześnie stawia się na indywidualność ogrodu – jego formę architektoniczną harmonijnie współgrającą z istniejącą w niej zielenią.

Dla uzyskania oczekiwanego efektu bujnie rozwijającej się zieleni, rośliny starannie dobieramy pod względem ich wymagań. Istnieją gatunki, które przeznaczone są do szklarni ciepłej, umiarkowanej lub zimnej. Rośliny pojemnikowe latem mogą być wystawiane na zewnątrz, na tarasy i balkony, czy do ogrodu.

Ogród za szkłem z egzotyką Ogród za szkłem z egzotyką
Rośliny egzotyczne w domowym ogrodzie Rośliny egzotyczne w domowym ogrodzie

Wszystko zależy od warunków

Zimą w szklarni chłodnej i umiarkowanej (temperatury oscylują wokół 12-16 st.C) możemy uprawiać palmy: Chamaerops humilis (palma karłowa), Trachycarpus fortunei (szorstkowiec Fortunego), Phoenix sp. (daktylowiec), Waschingtonia filiera (waszyngtonia nitkowata). Do takich warunków polecane są również: araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla), juka (Yucca aloifolia), aukuba japońska (Aucuba japonica), fatsja japońska (Fatsia japonica), laur szlachetny (Laurus nobilis), mirt pospolity (Myrtus communis) oraz fatsjobluszcz lizjański (Fatshedera lizei). W nieogrzewanej szklarni można doczekać się też owocowania takich gatunków jak: kiwi, aknidia chińska (Acnidia chinensis), lima, limeta (Citrus aurantiifolia),pomarańcza bergamota (Citrus bergamia), mandarynka (Citrus reticulata), cytryna (Citrus limon), kumkwat (Fortunella),figowiec pospolity (Ficus carica) czy granat właściwy (Punica granatum).

W szklarni umiarkowanej i ciepłej (temperatury powyżej 18 st.C) dobrze będą czuły się palmy: Chamaedorea elegans (chamedora wytworna), Howea fosteriana oraz Areca lutescens. Gorące pomieszczenie wspaniale ożywi barwny kroton (Codiaeum variegatum). Kaktusy Echinocactus grusonii, Mammillaria, Opuntia leucotricha, Opuntia microdasys i Opuntia monocantha dobrze poradzą sobie zimą w temperaturze 8-10°C przy zapewnieniu im jasnego stanowiska.

Piękne kwiaty w ogrodzie za szkłem Piękne kwiaty w ogrodzie za szkłem
Tropiki na www.moj-ogrodnik.pl Tropiki na www.moj-ogrodnik.pl

Gry nie ma światła

W miejscach bardziej zacienionych można zastosować paprocie. Pteris sp. (orliczka) ma szeroki zakres tolerancji względem temperatury, dobrze poradzi sobie regularnie podlewana i mgiełkowana, zarówno w szklarni zimnej jak i ciepłej. Mało wymagający i wyjątkowo trwały jest też paprotnik sierpowaty (Cyrtonium falcatum) o okazałych, dekoracyjnych liściach.

Na kolorowo i uroczyście
Barwy w ogrodzie zimowym dodadzą rośliny kwitnące. Róża pustyni (Adenium obesum) posiada pokrój naturalnego bonzai i - choć roślina jest trująca - całkowicie fakt ten jest ignorowany z powodu jej oszałamiającego wyglądu. W ogrodzie stylizowanym na śródziemnomorski, nie może zabraknąć bugenwilli gładkiej (Bougainvillea glabra). Do ogrodu, w którym temperatura zimą nie spada poniżej 15 st.C nadaje się ketmia, róża chińska (Hibiscus rosa – sinensis), przy odpowiedniej pielęgnacji kwitnie przez cały rok. Z kolei w pomieszczeniach z temperaturą nieco niższą w zimie – w granicach 10-12°C, bujnie zakwitają róże zimy - kamelie (Camellia japonica).

Najniższej temperatury 2-8°C zimą wymaga oleander pospolity (Nerium oleander), warto mieć tę roślinę w kolekcji ze względu na długie błyszczące liście i pachnące kwiaty. Modna w ogrodach zimowych staje się złoto kwitnąca akacja srebrzysta (Acacia dealbata).

Karaibskie ogrody egzotyczne Karaibskie ogrody egzotyczne
Karaibskie ogrody egzotyczne Karaibskie ogrody egzotyczne

Kilka podstawowych zasad ogólnej uprawy roślin w pojemnikach

Warto pamiętać o wydzieleniu odpowiedniej przestrzeni roślinom, by osiągały prawidłowy wzrost i ukazywały swoje cechy charakterystyczne. Zbytni ścisk w układzie roślin daje też wrażenie zgiełku, nieprzemyślanej chaotycznej kompozycji.

Odmiany o pstrych, barwnych liściach z reguły potrzebują więcej światła, i wyższej temperatury. Rośliny, które wymagają większej wilgotności powietrza powinny być zamgławiane (zraszane letnią, miękką wodą o charakterze mgły). Doniczki można ustawiać na kamieniach na tacy lub podstawce z wodą, co zapewnia większą wilgotność powietrza wokół rośliny.

Rośliny doniczkowe (pojemnikowe) szybciej niż te rosnące w gruncie wyczerpują składniki pokarmowe – dla prawidłowego bujnego wzrostu wiele z nich wiosną należy nawozić używając standardowego nawozu dla roślin doniczkowych w płynie lub nawozów dla konkretnych roślin.

Zimą nie nawozimy ich lub ograniczamy nawożenie, podobnie z podlewaniem. Przy spadku temperatury ograniczamy podlewanie, by podłoże pozostało ledwie wilgotne. Latem podlewamy obficiej i częściej -dbając by pomiędzy dostarczanymi kolejnymi dawkami wody powierzchnia podłoża lekko przeschła.

Rośliny przesadzamy co roku lub raz na 2-3 lata w przypadku mniej wymagających. Zabieg wykonujemy na wiosnę. W przypadku, gdy roślina jest pokaźnych rozmiarów (drzewka pokojowe jak Ficus, palmy, Yucca), co roku wymieniamy wierzchnią warstwę podłoża od 5-8 cm.

Tekst: Katarzyna Pabiańczyk