Wybór barw kwiatostanów jest kwestią gustu, lecz należy pamiętać o ich odpowiednim ułożeniu.
1. W długiej rabacie można z powodzeniem używać wielu barw zarówno w położeniu rytmicznym, jak i swobodnym.
2. W krótkiej rabacie lepiej zmniejszyć ich liczbę do dwóch, trzech lub czterech kolorów zestawionych kontrastowo bądź w określonej tonacji.
Czas kwitnienia zależy od wybranych gatunków. Od tego zależy trud późniejszego projektowania (cześć sezonu jest łatwiejsza w obróbce). Odpowiednie ułożenie umożliwia skoncentrowanie efektów kolorystycznych kwiatów wszystkich gatunków i ich odmian na rabacie oraz stwarza okresową zmienność ogrodu.
Rabaty ‘uniwersalne’, które kwitną od wczesnej wiosny do późnej jesieni, są bardzo trudne do zaprojektowania, gdyż trzeba posiadać szeroką wiedzę na temat przeobrażeń roślin poszczególnych gatunków i odmian w czasie wegetacji. Intensywności ich kwitnienia jest różna, dlatego warto łączyć je z krzewami lub roślinami jednorocznymi. W połączeniu z tymi pierwszymi warto wybrać zwykłe krzewy lub krzewinki o dekoracyjnych kwiatach i owocach.
Gatunki zimozielone przedłużają efekt wizualny jednak stosunek ilościowy krzewów i roślin zielnych nie może być zbyt duży, ponieważ rabata może zostać zacieniona. Włączenie gatunków jednorocznych do rabaty stwarza problem ciągłej ingerencji człowieka, przez co jest ona bardziej pracochłonna oraz kosztowniejsza.
Należy pamiętać ich rośliny jednoroczne kwitną różnie w miesiącach letnich i jesiennych, stad najlepszy dobór bylin to kwitnące w pozostałych miesiącach.
Tekst i zdjęcia: Beata Dulko
Potrzebujesz pomocy w projektowaniu ogrodu? Napisz do naszego ogrodnika!