Po długiej zimie kwiaty jednoroczne możemy sadzić bez niepokoju o przymrozki w połowie maja, a do jesieni będą cieszyć nas obfitością kolorów swoich kwiatów. Oto rośliny, które wytrzymają zmienne warunki środowiska, także na naszym ekologicznym balkonie:
Aksamitka częściej stosowana jest do budowy rabat i ich obwódek. Ale gatunki o drobnych kwiatach możemy sadzić także w skrzynkach balkonowych, gdyż aksamitka jako jedna z nielicznych roślin bardzo dobrze znosi bardzo duże nasłonecznienie i niedobowy wody.
Begonia sprzedawana jest w różnych odmianach pochodzących od begonii bulwiastej lub zimowej, o pokroju krzaczastym lub zwisające nawet do 60cm. Kwitną w kolorach od bieli po róż, czerwień i żółty. Najlepiej rosną w stanowiskach słonecznych, pól cienistych, ale także lekko zacienionych. Ze względu na mięsistość tkanek, wilgotność gleby musi być średnia, dostosowana do nasłonecznienia inaczej roślina gnije. Wrażliwe są także na mróz.
Fuksja może być także rośliną wieloletnie uprawianą w pomieszczeniach jako miniaturowe drzewko lub krzew. Odnawiana i hartowana w niższej temperaturze wiosną bujnie kwitnie przy silnym nawożeniu, nawadnianiu i w jasnym świetle lecz nie pełnym słońcu gdyż więdnie.
Koleus zwana także pokrzywką brazylijską może być ciekawym uzupełnienie roślin zwisających w kompozycjach. Sprzedawane są ciekawe barwne odmiany o żywych kolorach i zwartym pokroju. Znoszą żyzną glebę i krótkotrwałe przesuszenie.
Lantana nie jest w Polsce dobrze znana, częściej spotkamy ją w Południowej Europie -co wskazuje stanowisko słoneczne, ale także znoszenie niedoboru wody. Uprawia się ją tak jak pelargonie. Można także przechowywać zimą w chłodniejszym pomieszczeniu i wiosną ciąć młode sadzonki. Największą atrakcją lantany jest dwubarwność kwiatów (są także odmiany jednobarwne), które przyciągają w słoneczne dni motyle.
Lobelia przylądkowa osiąga od 10 do 30cm wysokości lub długości przy odmianach zwisających. Pędy rośliny są cienkie, a liście i kwiaty drobne. Roślina silnie się rozrasta i kwitnie na końcach pędów w kolorach: biały, róż i niebieski. Lobelię uprawiamy w żyznej, lekkiej glebie, regularnie nawożonej. Kwiaty tracą swoją wartość dekoracyjną przy częstych deszczach, a roślinę należy chronić przed długotrwałym przesuszeniem, lecz wymaga stanowiska słonecznego.
Nemezja jest rośliną bardzo drobną, ale obfitą w kwiaty. Jej pędy są także drobne i przy dużej wilgotności niestety gniją, dlatego najlepiej sadzić nemezję w pełnym słońcu, a dla obfitego kwitnienia często nawozić. Jest rośliną typowo sezonową, więc możemy wysiewać ich nasiona.
Niecierpek bardzo dobrze nadaje się na pół cieniste stanowisko, nie w bezpośrednim nasłonecznieniu gdyż bardzo szybko więdnie, a przy tym musi stać w wodzie!
Opracowanie: Beata Dulko-Kaszowska, Ogrodnik i Architekt Krajobrazu