Co oznacza termin "ogród skalny"?
Skalniak jest aranżacją ogrodową wykorzystującą charakterystyczną, niską roślinność oraz kamienie i podłoże właściwe dla środowiska górskiego. W ten sposób także powinno się tworzyć krajobraz, aby całość nie wydawała się sztuczna. Ze względu na usytuowanie skalniaka, może on być zbudowany na skarpie, we wgłębniku - wśród murku oporowego lub na płaskiej powierzchni gruntu.
Budując skalniak na skarpie możemy wykorzystać naturalny spadek terenu lub stworzyć go sztucznie, usypując 1-2 m wysokości luźnej ziemi oraz kanciastych kamieni. W praktyce najlepiej jest uprawiać rośliny, gdy przód skalniaka będzie skierowany na wschód, południe lub zachód, a zostanie oparty o mur, żywopłot bądź ścianę domu, który uchroni rośliny przed północnym wiatrem.
Przy spadku terenu łatwo wkomponujemy w skalniak sztuczny strumyk z otoczakami oraz inną, poza-alpejską roślinność. Gdyż często określa się skalniakiem, także kompozycje niskich krzewów okrywowych i bylin z kamieniem. Pasuje to głównie do terenów o glebach bardziej zwięzłych i mokrych.
Murki skalne oraz szerokie połacie płaskich kamieni z niską roślinnością, tworzą najefektowniejszy widok skalniaka. Ale są także inne możliwości. Murek ze zwisającymi kwiatami musi być zbudowany z jednego rodzaju kamienia, odpowiednio trwałego. Usytuowany może być wzdłuż drogi lub przy końcu zbocza, jako mur oporowy lub wolno stojący. Zalecana wysokość to od 30 cm do 1 m, przy szerokości podstawy minimum 40 cm, z lekkim nachyleniem do zbocza lub z dwóch stron (jeśli wolno stojący). Wtedy pomiędzy kamieniami umieszczamy przygotowane podłoże i sadzimy rośliny.
Opracowanie: Beata Dulko-Kaszowska , Architekt krajobrazu i ogrodnik