Iza Miko: Zielony Ekoświat jest piękny

Iza Miko, czy może lepiej EkoMiko. Jedno jest pewne: nikt inny w naszym show biznesie nie robi tyle dla popularyzacji postaw ekologicznych wśród Polków co ona. Iza Miko, w przerwach między planami filmowymi, występami na scenie, tańcem i sesjami zdjęciowymi, pracuje w Fundacji EkoMiko. O projektach, pasjach, nawykach i przede wszystkim eko-życiu w wywiadzie dla Ogrodnika.
Iza Miko: Mój Eko Świat Iza Miko: Mój Eko Świat , fot. Mikołaja Gauera dla RE-ACT Fashion Show


Redakcja Moj-Ogrodnik.pl:
W założonej przez Ciebie Fundacji EkoMiko - pytam, ponieważ to jeden z bardziej znanych ekologicznych projektów edukacyjnych - pracujesz głównie z dziećmi. Któż miałby być naszą ekologicznie pozytywną przyszłością, jak nie one? Prawda?

Iza Miko: Dokładnie tak. Najważniejsze są dzieci, one będą tworzyć naszą przyszłość, od nich zależy w jakim świecie będziemy żyli.

Redakcja Mój-Ogrodnik.pl: Iza, jak to się stało, że tak mocno zaangażowałaś się w propagowanie ekologii?

Iza Miko: Jest to naturalna droga, którą idę od zawsze. Jeszcze w szkole dbałam o przyrodę, jeździłam rowerem, zbierałam makulaturę. Wiedziałam, że należy żyć w zgodzie z naszą Planetą, która nas żywi i daje schronienie. Działam również z pasjonatami z Zielonej Marki. Tworzymy między innymi wspólne poradniki wideo o oszczędzaniu wody i energii. Cudownie, że w Polsce jest coraz więcej ludzi którzy dbają o te ważne kwestie!

Redakcja Mój-Ogrodnik.pl: Twoja metoda na przekonywanie Polaków (i nie tylko) do postaw ekologicznych, przyznam, nie jest typowa. Nie jesteś ani polityczną aktywistką, nie przemawiasz także naukowymi laboratami czy cyferkami. Nie krytykujesz, tylko namawiasz do - jeśli tak to mogę nazwać - lepszego przyjemniejszego świata. mówisz o tym w popularnych mediach lifestylowych. Dlaczego lepiej sadzić drzewa niż się do nich przykuwać?

Iza Miko: Sadząc drzewa mamy realny wpływ na otoczenie, i robimy to z czystymi intencjami. Nowe drzewo daje więcej świeżego powierza. Nie nadaremnie nazywamy lasy "płucami Ziemi", to właśnie one produkują tlen, w procesie fotosyntezy pobierając dwutlenek węgla z powietrza. Jeden hektar lasu potrafi wchłonąć do 200 ton dwutlenku węgla rocznie. Dlatego warto sadzić drzewa - dla mnie to konkrety!

Iza Miko: ekologicznie w show biznesie Iza Miko: ekologicznie w show biznesie (Ekomiko.pl)

Redakcja Mój-Ogrodnik.pl: A który aspekt ekologicznego stylu życia najbardziej Ci się podoba?

Iza Miko: Wszystkie aspekty są ważne: recykling, oszczędność energii, czy wybór produktów ze znakiem ekologicznym. Wszystkie działania mające na celu ochronę naszej Ziemi, te, które wpływają na ograniczenie ilości śmieci i toksyn wprowadzanych do powierza i wody są równie ważne.

Redakcja Mój-Ogrodnik.pl: Łatwo jest żyć w zgodzie z naturą mieszkając na przykład w pięknym domu z ogrodem. Ale co można zrobić, nie mając tego ogrodu? Na przykład w bloku? Podobno dostałaś ostatnio ... kompostownik?

Iza Miko: Bez względu na to, gdzie mieszkasz, możesz dużo zmienić w swoim domu lub mieszkaniu. Warto oszczędzać wodę i prąd. Możesz zobaczyć jak to zrobić na youtube, czy w poradniku, który nagrałam z Zieloną Marką, oraz na innych moich spotach o ekologicznych działaniach w domu.

Natomiast kompostownik rzeczywiście mam! To świetna sprawa, nic się nie marnuje, wszystkie odpadki organiczne wrzucam do niego, a za kilkanaście dni mam gotowy kompost do kwiatków i mojego ogrodu.

Redakcja Mój-Ogrodnik.pl: Jak myślisz, jaką przyszłość ma ekologiczna branża kosmetyczna lub ekologiczna moda? Co jest ich najsilniejszą stroną? Jak widzisz to jako osoba mająca do czynienia z producentami, profesjonalnymi makijażystami czy – sama – jako eko-celebrytka?

Iza Miko: Eko kosmetyki i eko moda to przyszłość! Teraz już zarówno kosmetyki jak i ekologiczne kolekcje są bardzo popularne. W Los Angeles zasada jest prosta, wszystko co jest eko, jest modne. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, ile osób - ich znajomych czy kolegów z pracy - chodzi w ubraniach z recyklingu lub z organicznych i ekologicznych materiałów.

Redakcja Mój-Ogrodnik: No dobrze, a twoje ekologiczne wakacje … gdzie i w jaki sposób?

Iza Miko: Każde wakacje mogą być ekologiczne. Ważne, aby wybierać miejsca, które są prowadzone w zgodnie z naturą. W Polsce coraz więcej hoteli i agroturystyk staje się „zielonymi”. Wykorzystują panele słoneczne, oświetlenie LEDowe, własne przydomowe oczyszczalnie ścieków, mają zainstalowane systemy oszczędzania wody i prądu. W Stanach oczywiście coraz więcej hoteli wprowadza modernizacje zmniejszające zużycie wody i prądu w ich obiektach. Doceniam takie miejsca.

Redakcja Mój-Ogrodnik: A konkretnie, o twojej pracy społecznej - dlaczego powstała strona www.ekomiko.pl i czym jest Ekogang?

Iza Miko: Od zawsze marzyłam o tym, żeby działać na dużą skalę i zmieniać mentalność dzieciaków, które są przyszłością naszego kraju. Dlatego powstała fundacja i Ekomiko.pl. Zbieramy pasjonatów ekologii, którzy w swoich szkołach będą tworzyć ekogangi. Strona jest skierowana jednak dla wszystkich małych, średnich i dużych. Dla każdego coś ciekawego, a wszystko w temacie ekologii. W dodatku praktycznej!

Dziękując za rozmowę życzę spełnienia w tym, co robisz,
Katarzyna Dulko, Redakcja Mój-Ogrodnik.pl
Fotograf: Mikołaj Gauer