Jak wykorzystać domowy aloes w kosmetyce?

Aloes jest szeroko stosowaną w kosmetologii i dermatologii rośliną leczniczą. Obecnie sok z liści aloesu używany jest jako składnik wielu leków i preparatów kosmetycznych. Aloes jako roślina doniczkowa jest zarówno ozdobą parapetów, jak i również źródłem zdrowia. Dlatego wśród kolekcji domowych warto mieć tę roślinę, a nuż nam się przyda?

Jakie działania lecznicze posiada aloes?

Aloes posiada między innymi właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze oraz wirusobójcze. Aloesowy sok wspiera odporność organizmu. Przede wszystkim przyspiesza gojenie się ran, w dodatku zwalcza gorączkę. W swoim składzie zawiera bowiem wapń, magnez, fosfor, cynk i żelazo.

Wyciągi ze świeżych liści aloesu stosuję się :
- w stanach zapalnych przewodu pokarmowego,
- w chorobie wrzodowej,
- na oskrzelową dychawicę, zaparcia, bóle głowy, czy wyczerpanie nerwowe.

Aloes w domowej kosmetyce ma zastosowanie Aloes w domowej kosmetyce ma zastosowanie
Niestandardowe ale tradycyjne przepisy z aloesu Niestandardowe ale tradycyjne przepisy z aloesu

W czym tkwi jeszcze siła aloesu?
Aloes ma właściwości antybakteryjnie, stąd też znajduje zastosowanie w terapii trądziku (młodzieńczego). Sok z aloesu wysusza wypryski, dzięki czemu skóra jest czysta i gładka. Najlepiej jest stosować tutaj roślinę doniczkową – obciąć jeden liść (kilka centymetrów), przeciąć go wzdłuż i smarować skórę miąższem.

A czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania preparatów z aloesu?
Niestety tak. Tu należy wymienić pewne przeciwwskazania istniejące w chorobach wątroby, krwotokach, czy równoczesne zapalenie pęcherza moczowego, menstruację, ciążę, wiek dziecięcy, czy nadciśnienie.

Pewnie zapytacie skąd wziąć ten cudowny aloes? Aloes, którego sok chcemy zastosować w kosmetyce, bez uszczerbku na jego przeżyciu jako roślinie, powinien być przynajmniej 3-letnim okazem. Po oderwaniu liści wkłada się je do lodówki na 10-15 dni. Przed wykorzystaniem aloesu należy go nie podlewać w lecie przez dwa tygodnie, a w zimie co najmniej przez miesiąc. A teraz kilka sposobów na domowe kosmetyki:

Aloes jako roślina doniczkowa Aloes jako roślina doniczkowa
Wiele nowoczesnych kosmetyków bazuje na aloesie Wiele nowoczesnych kosmetyków bazuje na aloesie

DOMOWE KOSMETYKI Z WYKORZYSTANIEM ALOESU:

1. Odżywcza maska do włosów
Aloes działa doskonale na każdy rodzaj włosów. Przywraca właściwe nawilżenie, zarówno włosom, jak i skórze głowy. Ułatwia także rozczesywania włosów.
Przygotowanie: Liście aloesu należy umyć i zmiksować z jedną szklanką wcześniej przegotowanej wody. Dodać do tej masy jedną łyżkę stołową miodu i dokładniej wymieszać. Uzyskaną mieszankę wmasować w skórę głowy i wilgotne włosy. Owinąć głowę ręcznikiem, gdyż ciepło wzmocni działanie maski. Po upływie 30 minut spłukać maseczkę letnią wodą i umyć włosy zwykle stosowanym szamponem. Najlepiej powtarzać zabieg raz w tygodniu przez okres dwóch miesięcy.

2. Aloesowa maseczka dla każdego rodzaju skóry
Ta delikatna maska natychmiast odświeża, odnawia i wygładza powierzchnię skóry, nadając jej gładki wygląd.
Przygotowanie: Jedna łyżka stołowa soku z aloesu (może być sok gotowy, który kupisz w każdej aptece) wymieszać z 2 łyżkami miodu. Papkę nakładamy na oczyszczoną twarz. Pozostawiamy maseczkę na około 15 minut i zmywamy ciepłą wodą. Na koniec delikatnie wklepujemy w skórę krem. Jak mówi Ania Bigaj: ,,Moja cera po zastosowaniu maseczki jest rozświetlona, promienna i idealnie gładka. Nie widać na niej śladu zmęczenia nawet po kilkunastu godzinach”.

Na Twoim aloesie pojawił się szkodnik? Zobacz film na prosty i ekologiczny preparat z cebuli na mszyce, przędziorki i wciornastki:



3. Aloesowy preparat na poparzenia
Aloesowy preparat domowej roboty przynosi natychmiastową ulgę podrażnionej skórze.
Składniki:
8 łyżek stołowych soku aloesowego,
2 jaja kurze,
3 łyżeczki soku cytryny lub limonki,
3 łyżeczki cukru,
2 łyżki jogurtu naturalnego (bez dodatku cukru).
W misce za pomocą trzepaczki wymieszać należy sok z aloesu z jajkami, aż powstanie jednolita masa. Dodać do tego cukier jogurt, sok z cytryny lub limonki i wymieszać ponownie. Preparat dobrze schłodzić w lodówce przez kilka godzin. Nakładać delikatnie opuszkami palców na poparzoną skórę. Pozostawić na skórze przez 20 – 30 minut. Następnie spłukać ciepłą wodą i delikatnie osuszyć skórę. Jak mówi Ania Bigaj: ,, Aloes skutecznie łagodzi podrażnienia oraz pomaga w leczeniu chorób skóry”

Opracowanie: Redakcja Moj-Ogrodnik.pl
Doradztwo: kosmetolożka Anna Bigaj z Krakowa