Co pomaga a co szkodzi włosom?
Włosy „lubią” witaminę C, kwas pantotenowy, witaminę B6, witaminę A, krzem, tiaminę, cynk, biotynę.
- Szczególnie niedobór biotyny może powodować wypadanie i przetłuszczanie się włosów;
- Stosowany w kosmetykach ( szampon, odżywka, maska, tonik ) wyciąg z pokrzywy ma działanie regenerujące i zmniejsza przetłuszczanie się włosów;
- Korzystnie na kondycję włosów wpływa cynk. Ten pierwiastek sprawia, że nasze włosy stają się piękne, zdrowe, gęste, pełne blasku. Gdzie jest najwięcej cynku? Niestety w dosyć rzadko występujących w ostrygach – stąd taka namiętność do jedzenia skorupiaków i mięczaków (owoce morza, małże, kraby). Niedobór cynku pogarsza także zdolność koncentracji.
A co szkodzi włosom?
Przede wszystkim cukier, słodkie napoje, słodycze - przez to włosy stają się przetłuszczone, zła dieta może prowadzić nawet do wypadania włosów i łupieżu (z tym problem boryka się połowa mieszkańców Polski). Jeśli tak zatem jest, a koncerny namawiają nas do jedzenia słodyczy, które w konsekwencji szkodzą naszym włosom, musimy wybierać, albo ... przejść na dietę.
DOMOWE ( EKO) SPOSOBY NA GŁADKIE WŁOSY
I. Maseczka z czarnej rzepy – wzmacnia włosy!
Rzepę obieramy i trzemy na tarce. Wyciskamy sok przez gazę i smarujemy dokładnie skórę głowy. Owijamy głowę ręcznikiem i po 2 godzinach myjemy włosy. Anna Bigaj, studentka kosmetologii: „Osobiście stosuję taką maseczkę tylko w okresie jesiennym. Często występuje uczucie pieczenia, ale cóż - aby być pięknym trzeba cierpieć...”
II. Płukanka z pokrzywy – Dla zdrowia i urody!
Pokrzywa działa odkażająco, zapobiega łupieżowi. Napar z pokrzywy stosowany regularnie przeciwdziała także wypadaniu włosów. O innych zaletach pokrzywy pisaliśmy już na Ogrodniku (kompostowanie i żywienie się pokrzywą). Jedną szklankę liści pokrzywy zalewamy dwoma szklankami wrzątku i odstawiamy na około 15 minut. Włosy płuczemy płukanką zaraz po umyciu. Anna Bigaj,studentka kosmetologii: "Jak dla mnie płukanka działa odżywczo na włosy. Efekt? Zmniejsza przetłuszczanie się włosów."
Opracowanie Redakcja Moj-Ogrodnik.pl
Uwaga! Kosmetyki zrobione domowym sposobem należy używać rozważnie. Nie powinny być wyrabiane przez osoby niepełnoletnie, szczególnie przy używaniu wrzącej wody.