Czy zastanawiało Cię czasem to, dlaczego ludzie mieszkający w teoretycznie bardzo trudnych warunkach, na stepach w Azji, czy nawet na polskich wsiach w górach dożywają bardzo sędziwego wieku? Pewnie to mniejsza dawka stresu niż w mieście, może świeże powietrze, ale przede wszystkim odżywianie. A dokładniej pozytywne działanie m.in. jednego ze szczepów bakterii kwasu mlekowego znajdującego się w ich pożywieniu, które często oparte jest na fermentowanych produktach mlecznych. Otóż, jak wykazują badania naukowców, niektóre z tego typu wyrobów spożywczych mogą powodować modyfikację flory jelitowej u człowieka. Powstające w procesie fermentacji mleka związki, takie jak kwasy organiczne, peptony, peptydy czy substancje o charakterze antybiotycznym, spełniają w organizmie człowieka wiele korzystnych funkcji fizjologicznych. Wzmacniają układ odpornościowy, usprawniają perystaltykę jelit, ograniczają rozwój niekorzystnych bakterii. Cechuje je działanie antagonistyczne w stosunku do bakterii gnilnych, które produkując substancje toksyczne w jelicie grubym, takie jak fenole, indole czy amoniak, przyczyniają się do procesu starzenia się organizmu.
Podsumowując: gnicie w organizmie nie służy, natomiast substancje kwasu mlekowego je zatrzymują i likwidują.
Zlepek dwóch greckich słów pro i bios i oznacza „dla życia”. W sensie dosłownym opisuje on żywe mikroorganizmy, przeciwstawne antybiotykom, które po spożyciu wykazują korzystny wpływ na organizm. Nam współcześnie pomaga zrozumieć ideę produktów PROBIOTYCZNYCH.
Analogia do żywienia
Coraz częściej w handlu można znaleźć żywność probiotyczną (probiotic foods - ang.) zawierającą żywe kultury bakterii fermentacji mlekowej. Najpopularniejszy ich nośnik stanowią fermentowane napoje mleczne. Należą do nich między innymi powszechnie dostępne jogurty. Są tu zarowno wyroby otrzymane w wyniku naturalnej fermentacji mleka, jak i tzw. biojogurty zawierające szczepy bakterii jelitowych, które są bardziej efektywne, a także jogurty probiotyczne najnowszej generacji, do których receptur wprowadzane są odpowiednio wyselekcjonowane szczepy bakterii jelitowych, wzbogacone dodatkowo odpowiednimi pożywkami niezbędnymi do ich rozwoju, tzw. prebiotykami. Wszystkie działają w kierunku przywrócenia naturalnej mikroflory jelitowej.
Kosmetyka probiotyczna
Probiotyki są też coraz częściej składnikami aktywnymi kosmetyków. Na swiecie ich sprzedaż systematycznie rośnie. Ich zadanie to działać korzystnie na zachodzące w skórze procesy, ograniczać proces utraty wody, nawilżać ją, uelastyczniać, nadać odpowiednią miękkość i gładkość. Pewnie niektórzy (albo raczej niektóre Panie) kojarzą dolegliwości kobiece związane z podrażnieniami skóry w okolicach intymnych? nasze babki już wtedy wiedziały o prozdrowotnych funkcjach np. kefiru. Dzisiaj, pozyskiwane z niego ekstrakty, wykazują skuteczne działanie przeciwbakteryjne, łagodzą podrażnienia, wspomagają procesy gojenia. Podobnie postępowały gdy któreś z dzieciaków podrażniło skórę przez nadmierne opalanie czy oparzenia, nieprawdaż?
O tym, jakie kosmetyki probiotyczne możesz stosować na co dzień, na kolejnej stronie ->>>>
Zakupy kosmetyków w internecie: pdhsobieraj.blog.interia.pl