Re-Act, czyli recyklingowy zawrót głowy

Ekologia stała się nieodłącznym elementem życia mieszkańców Paryża, Amsterdamu czy Nowego Jorku i na dobre zadomowiła się w ich świadomości. Moda recyklingowa pojawia się również na światowych pokazach mody oraz na czerwonym dywanie. W Polsce staje się coraz bardziej popularna dzięki inicjatywom promującym zrównoważony design, eko modę, zdrowy styl życia oraz społeczne innowacje, jak np. Targi odpowiedzialnej mody WearFair oraz konkurs mody ekologicznej Re-Act Fashion Competition.
Finał RE-ACT 2011 w Łodzi Finał RE-ACT 2011 w Łodzi

Eko eventy

W czerwcu odbyła się czwarta z kolei edycja Targów Mody Nocnych Młodych Zdolnych. Utrzymana tym razem w nurcie ekologicznym impreza była wyjątkową okazją do zetknięcia się, zapoznania z modą ekologiczną. Osoby odwiedzające targi miały możliwość porozmawiać z polskimi kreatorami mody oraz kupić projekty pochodzące z najnowszych kolekcji m.in. Maldorora, Olgi Szymczuk, Kariny Królak, Sylwi Rochali, Agi Prus oraz wielu innych.

W październiku Polska Zielona Sieć organizuje w Łodzi dwudniowe Targi odpowiedzialnej mody WearFair, będące zwieńczeniem projektu Kupuj Odpowiedzialnie Ubrania, towarzyszyć im będą również Targi beEco oraz Natura Food. Istna gratka dla maniaków ekologii. A to jeszcze nie koniec październikowych atrakcji.

W tym miesiącu odbędzie się finał czwartej edycji Re-Act Fashion, jednego z najważniejszych europejskich konkursów promujących modę powstającą w nurcie eko. Młodzi designerzy biorący w nim udział, często jeszcze studenci wyższych szkół artystycznych, udowadniają, że prawdziwa sztuka może powstać z plastikowych torebek, kabli termoizolacyjnych, zużytych żarówek. Triumfatorka ubiegłorocznej edycji konkursu – Andrea Pojezdalova wykonała swoją kolekcję, zainspirowaną słowackimi strojami ludowymi, z białej tapicerki. Konkurs Re-Act Fashion daje uczestnikom niepowtarzalną okazję do zaistnienia na rynku modowym, wypromował już wielu początkujących projektantów.

Warto wspomnieć także o licznych warsztatach recyklingowych odbywających się na terenie całej Polski oraz konkursach promujących działanie na rzecz ochrony środowiska. Powstanie całkiem długa lista.

Polska moda recyklingowa powinna nabrać pewności siebie. Mamy w kraju wielu utalentowanych młodych projektantów, liczne targi ekologiczne, konkursy przyciągające coraz więcej zagranicznych artystów, nadających rzeczom z pozoru bezużytecznym nowe życie. Dzieje się u nas całkiem sporo. Choć jeszcze więcej jest do zrobienia.

Opracowanie: RE-ACT 2012