Borówka może być uprawiana przez wiele lat bez oprysków, gdyż właściwie nigdy nie jest atakowana przez szkodniki i choroby. Warunkiem uzyskania wysokich plonów jest przygotowanie specyficznych warunków glebowych, jakie wymaga ten gatunek, oraz dobór kilku odmian kwitnących w zbliżonym czasie.
Borówka jest obcopylna (choć większość już zapyla się własnym pyłkiem), więc wymaga innej odmiany do zapylenia kwiatów (tak powstają liczne zawiązki i dorodne owoce).
Termin kwitnienia borówki:
od drugiej połowy maja, ale owoc w zależności od odmiany dojrzewa od lipca do końca września. Im później tym borówka jest odporniejsza na przymrozki (ale różny termin sprawia przedłużony czas zbioru).
Stanowisko najlepsze dla borówki:
GLEBA: lekka, przepuszczalna, kwaśna o pH 3,5-4,5, próchniczna, wilgotna
Nasłonecznienie: pełne słońce, ewentualnie półcień, ciepłe, osłonięte stanowisko przed wiatrem.
Przygotowanie podłoża dla borówki:
Najważniejszym elementem w uprawie borówki jest podłoże, gdyż roślina nie tworzy korzeni włośnikowych. Nieodpowiednie są gleby ciężkie, zwięzłe i o wysokim zasadowym odczynie. Kilka miesięcy wcześniej należy wymienić część podłoża na kwaśny torf z dodatkiem przekompostowanej kory lub trocin z drzew iglastych.
Przy wysokim odczynie gleby wymagane jest zakwaszenie np. siarczanem potasu lub siarczanem magnezu (organiczną materią zakwaszającą są trociny i kora z drzew iglastych).
Uprawa borówki w ogrodzie przydomowym:
Po posadzeniu rośliny cięcia przez kilka lat nie prowadzimy. Dopiero po 4,5 latach wycinamy najstarsze pędy, a w późniejszych latach dodatkowo prowadzimy cięcia sanitarne. Borówka ma bardzo małe wymagania pokarmowe, dlatego po posadzeniu w dobrze przygotowanym podłożu, zalecane jest ściółkowanie kompostem i sosnową korą, która utrzyma wilgoć w podłożu. W ochronie krzewów przed przymrozkami, stosowana jest agrotkanina, która zatrzymuje napływ chłodniejszego powietrza.
Odmiany najlepsze do eko-sadu
Wczesna: Earliblue, Patriot, Duke, Spartan, Toro, Sunrice
Średnio-późne: Bluecrop (wrażliwa na antraknozę!), Nelson, Candler, Brigitta, Darrow.
Późne: Lateblue, Eliot
Opracowanie: Beata Dulko-Kaszowska, ogrodnik i architekt krajobrazu