Uprawa ziół stała się przez ostatnie lata bardzo modna dzięki programom i filmom kulinarnym. Stosowane w nich przyprawy (dziś nieodłączny składnik każdej potrawy) choćby dla estetyki programu muszą być świeże i zdrowe. A ponieważ nie musimy zachęcać, to podpowiadamy jak uzyskać piękną i zdrową bazylię właściwą.
Podstawowe wiadomości:
Bazylia jest rośliną jednoroczną i miododajną pochodzącą z ciepłego klimatu tropikalnej Afryki i Azji. Tworzy sztywną łodygę i jajowate liście, których brzegi lekko się zwijają. System korzeniowy jest słaby, wiązkowy.
Warunki uprawy:
Światło: bezpośrednie nasłonecznienie, zimą doświetlanie.
Temperatura: pokojowa, zimą lekko niższa przy braku doświetlenia, w ogrodzie przy spadkach temperatur stosować włókniny i tunele foliowe
Gleba: żyzna o bardzo dobrej strukturze, roślina wymaga nawożenia organicznego
Uprawa w ogrodzie jest bardzo prosta, jeśli tylko posiadamy optymalne warunki uprawy (gleba i światło!). Wysiewać nasiona możemy wprost do gruntu lub wykonując rozsadę w domu. Pielęgnacja bazylii polega na przerywaniu roślin jeśli nasiało się ich za dużo w jednym miejscu, spulchnianiu gleby, odchwaszczaniu, podlewaniu, nawożeniu organicznym (rozsypując kompost) oraz ochronie roślin przed ślimakami.
Uprawa doniczkowa na parapecie okiennym jest nieco bardziej skomplikowana ze względu na warunki świetlne panujące w mieszkaniu zimą.
Jednak rozpocznijmy od pozyskania roślin. Możemy wykonać wysiew nasion bezpośrednio do doniczki i poczekać na efekt dojrzałej rośliny około 6 tygodni (szczególnie jeśli są to miesiące zimowe) lub zakupując gotowe sadzonki w supermarketach spożywczych. Należy je jednak przesadzić do większej doniczki z dobrej jakości ziemią. Po przesadzeniu podlejmy je obficie, zakryjmy kloszem z przeźroczystej, plastikowej butelki, która stworzy wewnątrz specyficzny mikroklimat, a całość w końcu umieśćmy na południowym parapecie okiennym. Po 2 tygodniach, gdy będziemy pewni, iż młode sadzonki się przyjęły, będziemy mogli zdjąć klosz.
Bazylię w domu uprawiamy na parapecie zachodnim, wschodnim lub południowym, a zimą najlepiej to przenieść ją na parapet południowy, gdyż z braku światła szybko marnieje i ginie. Możliwe jest doświetlanie roślin specjalnymi lampami. Uprawa doniczkowa ze względu na ograniczony dostęp pierwiastków wymaga nawożenia organicznego płynnymi nawozami każdorazowo przy podlewaniu.
Autor: Beata Dulko-Kaszowska ogrodnik i architekt krajobrazu