Obecnie na rynku ogrodniczym możemy spotkać bardzo szeroką gamę nawozów mineralnych, dla różnych roślin - z innym stężeniem pierwiastków oraz w różnym stanie fizycznym (płynnym lub stałym). Same substancje mineralne nie różnią się od siebie, lecz są pewne różnice przy ich użytkowaniu.
Nawozy płynne są związkami sprzedawanymi w formie stężonej -koncentratu, który przed użyciem należy rozcieńczyć według instrukcji producenta, aby nie zasolić podłoża rośliny. Dla roślin domowych należy opisu ściśle przestrzegać, gdyż ilość podłoża jest ograniczona donicą. W ogrodzie trudno narazić tak roślinę, lecz działając bezpośrednio, możemy spalić jej grupę tkanek korzenych.
Nawóz płynne ma podwójne zastosowanie, jako ciecz do podlewania lub silnie rozproszona w oprysku. Przy podlewaniu substancje dostają się do rośliny przez system korzeniowy, który następnie dostarcza je do liści (najczęściej stosowany sposób przy roślinach doniczkowych). Oprysk natomiast powoduje dostarczenie pierwiastków bezpośrednio do zielonych tkanek rośliny, więc jest szybszy i najbardziej efektywny dla wymuszonej interwencji jaką należny wykonać przy chorych roślinach. Należy pamiętać jednak, iż stężenie pierwiastków musi być dwukrotnie mniejsze w stosunku do cieczy którą podlewamy, chyba że producent zalecił inaczej.
Oprysk warto czasem wykonać po to, aby wzmocnić nowo posadzone rośliny oraz iglaki z oznaką brązowienia (nawozami zawierającymi magnez) oraz wczesną wiosną dla wzmocnienia.
Nawozy stałe : granulowane lub otoczkowane działają wolniej, gdyż muszą się najpierw rozpuścić, aby system korzeniowy mógł pierwiastki pobrać. Dlatego dużym wymogiem jest dostarczenie wody po podsypaniu rośliny nawozem bądź zakopaniu granulatu.
Przy stosowaniu nawozów stałych należy pamiętać:
- rozprowadzamy określoną dawkę nawozu (w zależności od wieku i wielkości rośliny) proporcjonalnie wokół rośliny, omijając bezpośrednio pnie i szyjkę korzeniową
- nawóz najlepiej jest wymieszać z ziemią lub podzielić go na kilka małych części i wprowadzić między korzenie
- przy gorących i suchych dniach, nawożenie wykonujemy wieczorem lub rano obficie zalewając wodą teren wokół korzeni
Nawozy granulowane i otoczkowane nie rozpuszcza się w wodzie, jak to kiedyś wykonywały nasze babcie, ponieważ stopień rozpuszczenia jest bardzo mały po kilku godzinach.
Coraz częściej w sklepach ogrodniczych spotykane są nawozy długo działające, które na zasadzie dyfuzji uwalniają pierwiastki z otoczki żywicznej. Proces ten jest powolny, a więc nawóz faktycznie może działać kilka miesięcy, ale wcześniej musi być wymieszany z glebą (aby stale był wilgotny) i niestety nie działa w pierwszym okresie użycia, dopóki częściowo otoczka nie zostanie rozpuszczona.
Autor: Beata Dulko-Kaszowska, Architekt Krajobrazu i Ogrodnik