Mączniak prawdziwy róży

Sphaerotheca pannosa var. rosea jest sprawcą bardzo popularnej choroby róż posadzonych zarówno w polu jak i pod osłonami. Atakuję roślinę w czasie wiosny i początkiem lata oszpecając jej walory dekoracyjne.
Zaatakowane pąki róży Zaatakowane pąki róży

Objawy choroby

Głównym objawem wystąpienia choroby jest biały nalot grzybni powstający na blaszce liściowej młodych liści. W wyniku porażenia brzeg blaszki zwija się do dołu bądź ku górze, później liście opadają.

Na pędach obserwujemy jasne punkciki najczęściej w okolicach kolców. Porażony pęd ma ograniczony wzrost. Na kwiatach najszybciej atakowane są szypułki oraz działki kielicha, później cały kwiat często jeszcze zamknięty.

Warunki rozwoju choroby

Mączniak prawdziwy róży jest chorobą niepielęgnowanych roślin. Grzyb w postaci zarodników zimuje na roślinie, bądź jest przenoszony przez niesterylne narzędzia ogrodowe.

Mączniak prawdziwy róż na liściach Mączniak prawdziwy róż na liściach

Dodatkowo, tak jak przy każdej chorobie grzybowej, patogenowi sprzyja wysoka wilgotność powietrza, do której przyczynia się brak przepływu powietrza - nieodpowiednie miejsce lub zachwaszczenie.

Grzyb atakuje w fazie intensywnego wzrostu podczas tworzenia młodych tkanek. Porażone rośliny mają ograniczony wzrost, ponieważ choroba ogranicza proces fotosyntezy, przyspieszając jednocześnie transpirację i oddychanie.

Mączniak prawdziwy na pędach róż Mączniak prawdziwy na pędach róż

Optymalna temperatura dla tego patogena to 20st.C oraz duża wilgotność - wtedy okres inkubacji wyniesie tylko 5 dni.

Walka z chorobą róż

- Odpowiednia i częsta pielęgnacja rośliny;
- Wybór dobrego miejsca dla róż (pełne słońce);
- Oprysk na przedwiośniu i w czasie wegetacji.

Autor: Beata Dulko-Kaszowska
O innych chorobach roślin:
Czarny bez choruje ...
Biała plamistość liści truskawki
Przebarwienia na liściach - mszyce na różach