Gęste jabłkowe musli BioKuriera

Co by tu zjeść na śniadanie? Można po angielsku - gotowaną fasolkę, kiełbaski i kilka porządnych bułek, można po francusku - słodki wafelek z czekoladą i kawą, a można też po szwajcarsku - a raczej już światowo - na zdrowo. Musli, czy muessli jest nie tylko zdrowe, ale bywa i ekologiczne. Redakcja BioKuriera tym razem zaserwowała nam pomysł na eko-śniadanko.

Tym razem prezentujemy przepis na zdrowe śniadanie lub deser. Musli (muesli) to znakomity wybór, bo dzięki bogactwu składników zawiera mnóstwo witamin i minerałów. Oczywiście najlepiej jest komponować je z certyfikowanych składników ekologicznych.

Jak to się zaczęło?

Dziś musli jest bardzo popularne, ale nie zawsze tak było. Spopularyzowane zostało na początku XX wieku przez szwajcarskiego lekarza naturalistę Maximiliana Bircher Bennera, który traktował musli jako lekarstwo. Inspirację znalazł obserwując dietę alpejskich górali - ich zdrowie i krzepę, Bircher-Benner przypisywał właśnie częstemu spożywaniu musli.

A jak powstała ta potrawa? Stara szwajcarska legenda głosi, że musli stworzone zostało przez jedną z wieśniaczek, gdy sroga alpejska zima odcięła jej rodzinę od świata. Widząc, że kończy się jedzenie, zaradna kobieta wymieszała znalezione w stodole resztki najróżniejszych ziaren z suszonymi owocami. Dzięki temu rodzina przetrwała zimę, a w ślady góralki poszli inni górale.

Przepis na "gęste" jabłkowe musli

Składniki:

jedna płaska łyżka płatków owsianych BIO lub 1 łyżeczka mąki owsianej BIO (moczonych przez 12 h w 3 łyżkach wody),
jedna łyżka soku z cytryny BIO,
jedna łyżka mleka BIO,
jedno duże jabłko ekologiczne (lub 2-3 mniejsze - ok. 200g),
jedna łyżka utartych orzechów lub migdałów BIO,

Sposób przygotowania:

Mleko i sok z cytryny wymieszać na gładki krem. Dodać płatki i ponownie wymieszać. Umyte i wysuszone jabłko zetrzeć na drobnej tarce, mieszając często by zapobiec odbarwieniu. Na gotową "papkę" posypać orzechy i natychmiast podawać. Gdy papka jest zbyt gęsta można dodać 1-2 łyżki wody lub soku pomarańczowego. Wedle upodobania można użyć innych płatków, lub ich kilku rodzajów np.: pszennych, ryżowych, jęczmiennych, żytnich, z prosa, soi lub amarantusa. Oczywiście BIO.

Smacznego życzą redakcje BioKuriera] i Ogrodnika.