Ekologiczne detergenty a porządne sprzątanie

Dbasz o swoje zdrowie, kupujesz organiczną żywność, pijesz ekologiczną herbatę, używasz naturalnych kosmetyków – ile jeszcze można? Okazuje się, że wiele. Teraz czas sięgnąć po ekologiczne środki do sprzątania i prania. W końcu to one mają największy po kosmetykach kontakt z naszą skórą i wodą, i to one, niestety, najczęściej są szkodliwą chemią.

Produkty ekologiczne, zależnie od poziomu wiedzy respondenta, cieszą się albo bardzo dobrą (to u tych znających marki eko-fascynatów), albo bardzo złą reputacją: że "słabo czyszczą, są ekstremalnie drogie a przy tym nieskuteczne, że mają nieprzyjemny zapach" itd. Ta druga opinia wynika po pierwsze z braku wiedzy w społeczeństwie na temat ekologii jako takiej, po drugie z braku kontaktu z produktami eko w jakiejkolwiek postaci. Dlatego, chcąc przybliżyć naszym Czytelnikom jeszcze mało znane produkty ekologiczne, Marta Krawczyk przetestowała kilka znanych na rynku produktów do sprzątania w domu.

Jakie produkty?

Najszerzej reprezentowaną na jeszcze niszowym rynku produktów eko w Polsce jest firma SODASAN – ta jako pierwsza wyszła naprzeciw oczekiwaniom wymagającego Eko-konsumenta. Wprowadziła gamę ekologicznych środków do prania, płukania, wybielania, mycia i czyszczenia. W sumie mnóstwo ciekawych produktów spełniających wysokie wymagania środowiskowe i użytkowe. Dla ciała, dobrego sumienia i przede wszystkim czystej wody.

Dlaczego eko?

Ekologiczne środki do czyszczenia są przyjazne zarówno dla domowników, jak i dla środowiska. Proszki i płyny do prania nie zawierają fosforanów, więc nie przyczyniają się do zanieczyszczania rzek i eutrofizacji zbiorników wodnych oraz Bałtyku. W większości ulegają biodegradacji, nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego (za wyjątkiem mydełka do plam). Wszystkie preparaty są przyjazne dla skóry rąk. To jest bardzo ważny argument dla gospodyń domowych, które często moczą ręce przy zmywaniu lub sprzątaniu. Powinno to też zainteresować osoby, które nie lubią pracować w rękawicach gumowych, a niestety po użyciu zwykłych środków odczuwają swędzenie i pieczenie skóry, np. osoby z tendencją do zmian egzematycznych lub skórą atopową.

Ekologiczne środki do mycia SODASAN Ekologiczne środki do mycia SODASAN fot. Redakcja
Ekologiczne sprzątanie fot. Redakcja Ekologiczne sprzątanie fot. Redakcja

Sprawdzane produkty:

1. Ekologiczny środek do czyszczenia toalet

W wygodnej butelce ze skośną szyjką płyn łatwo dotrze w zakamarki muszli. Po wlaniu płynu i przed wyszczotkowaniem należy odczekać kilka minut, aby osady się rozpuściły. Płyn ładnie się pieni, zapach ma tendencyjny dla płynów do toalet, nie ma właściwości żrących, więc spokojnie możemy nalać go na gąbkę i umyć np. deskę sedesową i otoczenie toalety. Ręce nie pachną nieprzyjemnie chemikaliami i skóra nie jest podrażniona. Czyści porządnie. Aż trudno uwierzyć, ale nie wszystkie czyste toalety naprawdę muszą "pachnieć domestosem".

2. Pomarańczowy płyn do czyszczenia

Płyn z olejkiem pomarańczowym do powierzchni zmywalnych. Bardzo ładnie pachnie (wyłącznie dzięki naturalnym olejkom). My użyliśmy go do zmywania paneli podłogowych, kafli i drewnianych szafek. Bez problemu wszystko wyczyścił, bez smug i wrażenia klejącej się powierzchni. Płyn świetnie się nadaje do odświeżenia mieszkania, wszystkich półek, blatów i ścian. Lekko się pieni, nie drażni rąk, można używać bez rękawiczek, co jest ogromną zaletą. Jest bardzo wydajny: do mycia zazwyczaj używamy połowy wiadra wody (5 l) i dozujemy tylko ok. 1,5 ml płynu (3 ml na 10 l wody)! To mniej niż połowa małej łyżeczki. Dzięki tak wysokiej koncentracji płyn starcza na dłużej i wyprodukujemy mniej zbędnych opakowań. Nie używaliśmy w ekstremalnych przypadkach, jak sprzątanie po imprezie czy w świeżo wynajętym mieszkaniu…

Jak nie szkodzić własnej wodzie? Jak nie szkodzić własnej wodzie? Nie używać chemii
Domowe sprzątanie w stylu EKO Domowe sprzątanie w stylu EKO

3. Wybielacz do tkanin

Przetestowany na ręcznikach, pranie było czyste i świeżo białe a kolorowe wzory nienaruszone. Zapobiega szarzeniu przy dłuższym stosowaniu. Preparat nie zawiera chloru, działa na bazie aktywnego tlenu. Do prania należy dosypywać 1-2 łyżki stołowe.

W ofercie firmy są również np. mydła w kostce, ale z nich już jesteśmy mniej zadowoleni. Zawierają naturalną roślinną bazę myjącą oraz olejki eteryczne. Niestety skóra jest po użyciu mydła sucha i w porównaniu z innymi mydłami naturalnymi konkurencyjnych firm ten produkt wypada gorzej. Zapachy też sprawiają wrażenie mało delikatnych.

Wnioski
Nasz test produktów ma oczywiście charakter bardzo subiektywny. Efekty zawsze są zależne od warunków w jakich stosujemy środki. Staramy się je przedstawić w taki sposób, aby wskazówki były przydatne przy podejmowaniu decyzji o zakupie. Zachęcamy do poddawania produktów własnym testom i podzielenia się z nami swoim zdaniem w komentarzach!

Opracowanie: Marta Krawczyk