Drzewka sadownicze sadzone jesienią bardzo dobrze się przyjmują, a dodatkowo ze względu na porę roku - nie trzeba ich często podlewać. Z powodzeniem można także przesadzać drzewka i krzewy, pamiętając jednak aby zrobić to z jak największą bryłą korzeniową, a później oberwać wszystkie liście. Ograniczamy w ten sposób transpirację i przyspieszymy wejście rośliny w okres spoczynku. Dodatkowo usyp kopczyk wokół korzeni na wysokość 30 cm.
Po posadzeniu roślin warto jednak pomyśleć o zabezpieczeniu ich kory przed gryzoniami czy sarnami. Możemy zastosować plastikową siatkę wysokości min. 50cm czy otoczyć pień drzewa agrowłókniną. Powszechnie uważa się, iż najczęściej uszkadzane są młode jabłonki, dlatego zawiesza się także mydło odstraszające zające. Aby uniemożliwić zagnieżdżanie się gryzoni wokół pnia, odchwaszcza się teren wokół korzeni (około 1m śr.) i przykrywa po pierwszych przymrozkach warstwą kory, trocin lub zrębek.
Jesienne prace przygotowują nas na przyszły sezon. Niska temperatura sprawia, iż możemy zastosować ekologiczne środki ochrony roślin, jakim jest miedzian. Działa on grzybobójczo i uniemożliwiając rozwój form przetrwalnikowych patogenów zimujących w korze. Ogranicza to także przyszłe prace wiosenne.
Usuwamy z drzew wszelkie oznaki chorób - oznakowane liście czy zmumifikowane owoce. Należy je osobno kompostować lub zakopać.
Gdy zauważymy owocniki grzybów - tzw. huby to znak, iż roślina jest chora od wielu lat i należy drzewo usuwać z sadu - grzyb rozprzestrzenia się także w glebie przez wydzieliny korzeni rośliny zaatakowanej.
Nie sadzimy jednak drzewek sadowniczych w to miejsce od razu ani w przyszłym roku. Przekopmy dobrze grunt i wysiejmy fitosanitarny poplon, wzbogaci on także ziemię w niezbędne pierwiastki.
Gdy planujemy posadzić wiosną drzewka i krzewy sadownicze, przygotujmy dobrze miejsce pod te rośliny, aby w następnych latach uprawy dobrze rosły i obficie plonowały.
Autor: Beata Dulko-Kaszowska, ogrodnik i architekt krajobrazu