Brunatna pleśń (plamistość) liści pomidora to choroba grzybowa wywołana przez Cladosporium fulvum. Sprzyja mu brak doświetlania uprawy oraz wysoka wilgotność powietrza. Dlatego tak często jest to spotykana choroba w szklarniach i tunelach.
Objawy choroby.
Główne objawy choroby widoczne są na liściach w postaci jasnych, rozmytych, żółtych plam na starszych liściach. Plamy przekształcają się z czasem w brunatne nekrozy opanowujące całą blaszkę liściową. Po spodniej stronie liścia widoczny jest szarawy, z czasem brunatny, rzadko fioletowy nalot trzonków i zarodników konidialnych. Czasem zauważyć go można także na szypułkach kwiatów i działkach kielicha.
Opanowany liść zasycha pozostając na roślinie. Owoce nie wykazują zmian chorobowych, a jedynie karleją i często nie dojrzewają.
UPRAWIASZ POMIDORY W GRUNCIE?? ZOBACZ JAK CHRONIĆ JE PRZED NAJGROŹNIEJSZĄ CHOROBĄ POMIDORÓW: ZARAZĄ ZIEMNIAKA NA POMIDORZE
Jak przebiega infekcja?
Grzyb zimuje w postaci zarodników odpornych na niską temperaturę i suszę przez długie miesiące. Zimować może także w resztkach roślin, na palikach, konstrukcja szklarni i tunelów oraz sznurach. Wraz z rozpoczęciem okresu wegetacji, przy 90% wilgotności powietrza i 15st.C następuje infekcja.
W okresie wegetacji patogen przenoszony może być wraz z prądem powietrza, kroplami wody (podczas podlewania) i na narzędziach i rękach przy zabiegach pielęgnacji.
Jak zapobiegać chorobie???
1. Wietrzyć szklarnie i tunele foliowe
2. Doświetlać w okresie jesiennym i wiosennym
3. Usuwać porażone rośliny aby nie doszło do rozszerzenia patogena na inne, sąsiednie uprawy
4. Uprawiać glebę po roślinach z objawami choroby - aby zabić zarodniki konidialne
5. Wdrażać płodozmian
6. Uprawiać odmiany odporne i tolerancyjne -np. odmiany koktajlowe.
Obejrzyj film, jak uprawiać pomidory bez stosowania chemii i ekologicznie: