- Sterylizacja jest podobna, ale odbywa się w temperaturze powyżej 100 °C w czasie liczonym w sekundach. Okres przydatności do spożycia żywności sterylizowanej jest znacznie dłuższy, co jest niewątpliwą zaletą dla producenta. Zdrowotnie nie ma jednak żadnej zalety.
- Homogenizacja ma na celu wytworzenie jednolitej, trwałej mieszaniny z dwóch lub więcej składników, niemieszających się ze sobą w warunkach normalnych. Proces ten przeprowadza się w specjalnych urządzeniach zwanych homogenizatorami (ich wirniki wykonują kilka milionów obrotów na minutę lub produkt jest przeciskany przez wąskie szczeliny, pod wysokim ciśnieniem). Homogenizacji najczęściej poddaje się produkty mleczarskie, sugerując to poprawą przyswajalności tłuszczów mlecznych. W rzeczywistości mikrocząstki tłuszczu wnikają swobodnie do krwi omijając proces trawienia, w wyniku czego na ścianach tętnic odkłada się niestrawiony tłuszcz.
- Rafinowanie produktów spożywczych polega na oczyszczeniu ich ze wszystkich substancji łatwo psujących się, w wyniku czego powstaje produkt niewystępujący w naturze, np. sacharoza z buraków cukrowych, biała mąka z mąki razowej, nienasycone kwasy tłuszczowe z olejów roślinnych, biały ryż z ryżu brązowego. Oczyszczona, pozbawiona błonnika, witamin i minerałów żywność jest dla organizmu nie tylko bezużyteczna, ale wręcz toksyczna, bowiem po strawieniu i wchłonięciu trafia do komórek, gdzie podlega procesowi przemiany materii. Sam proces oraz wydalenie powstających w nim produktów przemiany wymaga obecności witamin i użycia wapnia organicznego. W żywności przetworzonych ich oczywiście nie ma, dlatego organizm musi je odbierać z innych tkanek.
- Napromieniowanie eliminuje bakterie, pleśń, grzyby i pasożyty powodujących rozkład żywności. Najczęściej poddaje się żywność promieniom rentgena albo gamma. Ten zabieg niszczy nie tylko drobnoustroje zawarte w poddanym mu produkcie, ale także witaminy A, B1, C i E oraz sole mineralne, szczególnie przyswajalne sole wapnia organicznego. Ponadto, pod wpływem promieniowania jonizującego, zachodzą zmiany w strukturze molekularnej żywności, w wyniku czego powstają wolne rodniki i kancerogeny, będące czynnikami rakotwórczymi. Najczęściej tą metodą konserwowane są surowe kurczaki i ryby, a także ziemniaki i cebula (zabezpieczenie przed kiełkowaniem), ryż, ziarno kakaowe, suszone daktyle, owoce mango, surowe truskawki.
Czy po przeczytaniu takich informacji zaczniemy baczniej czytać informacje producenta na opakowaniu? A może zaczniemy uprawiać warzywa w ogrodzie?
Bogata wiedza w tekstach: Józef Słonecki, Wydawnictwo BIOSŁONE